Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Ramar / Ram 6856606



*

nr 685 6606


Ram

gustaviansk stil, porträtt Hulda Utter (1848-1937) sign Robert Löfgren 1928, 42x33


Utrop:

300 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 mars 2011
kl 19:36:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 18:26:32 1      100 kr
6/3 22:25:23 2      150 kr
7/3 12:52:00 3      Vinnande bud
7/3 17:31:38 1      250 kr


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt porträtt hulda utter ram ramar
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr